עיסוי - אורח חיים או פינוק?

אנשים רבים רואים בעיסוי כפינוק מזדמן מוגבל לחגים, ימי הולדת וחגיגות אחרות. לא מעט רואים בעיסוי כטיפול חד פעמי. אבל לרגע, דמיינו שאנשים  היו מתעמלים  על מנת להישאר  בכושר רק בחגים ! יכול להיות שלא תסכימו ותטענו שזה שונה לחלוטין מכיוון שספורט מחזק את הבריאות, בונה שרירים ומחטב את הגוף.

זה נכון. אבל יש בזה הרבה יותר. ספורט לא מרגיע או מותח שרירים ולא מחזיר אותם למצבם הנורמלי ולא מונע מהליכים דלקתיים להיווצר.

זו העת שעיסוי יכול להוכיח את יעילותו.

אגב, שימו לב שבכל קבוצת ספורט מעסיקים מעסה טיפולי בין שורותיה.

כמובן אתם עלולים לטעון שספורטאים סובלים ממאמץ פיזי גדול יותר. מצד שני, אנשים העוסקים בעבודות תובעניות מבחינה פיזית, גם כן עוברים לחץ ניכר. הם צריכים עיסוי משחרר לא פחות על מנת להחזיר את שריריהם למצבם התקין .

במובן זה, נראה שאנשים אשר מנהלים אורח חיים בלתי פעיל לא יצטרכו עיסוי בכלל. האמת היא להפך.  עובדים היושבים מאחורי שולחן יכולים לאמץ  עוד יותר קבוצות שרירים אחרות  שנמצאות במתח סטטי רק מלשבת באותה תנוחה במשך שעות העבודה יום אחרי יום.

יתרה מזאת, למרות השוני בשיטות, ספורט ועיסוי חולקים אותה מטרה. בדומה לספורט, עיסוי מגביר את זרימת הדם המוביל להגברת חילופי החומרים בגוף ושריפת קלוריות, לרבות באזורים בעייתיים בגוף ,בהם גם לדיאטה וגם לספורט אין השפעה. חוץ מזה, עיסוי משפר את  יציבות הגוף על ידי שחרור והארכת שרירים תפוסים וגורם לעמוד השדרה להתיישר מה שנותן למטופל מראה גבוה יותר.

בשונה מיוגה, פילטיס ושיטות אחרות שמטרתן מתיחת השרירים, עיסוי יכול להשפיע על שרירים מינוריים, כמו בצוור ובשכמות  שלעתים קרובות מושפעים מלחץ וגורמים שליליים כתוצאה מאורח חיים לא פעיל.

ברוב המקרים, גם כאשר אנו מפנקים את עצמנו בעיסוי אנחנו בוחרים בספא בו הטיפול קליל והעיסוי מפנק, לאורך כל הגוף הניתן על ידי מטפל ונמשך לזמן קצוב בין 45-50 דקות.  לקוחות יכולים להתייחס לעיסוי כזה כ"הנאה מושלמת" בעוד אנשי מקצוע יקראו לו "מריחת שמן על כל הגוף".

יש לזכור שבדרך כלל, מכוני ספא יומיים מעסיקים מטפלים שאין להם הרבה ניסיון, לרוב בוגרים טריים.  ועוד סיבה שלא ניתן עיסוי כמו שצריך במכונים אלה היא השכר המאוד נמוך המשולם למטפלים ולכן אין להם את הדחף לתת את מיטבם.

זה מפליא שאחד שניסה עיסוי מקצועי והרגיש את השפעתו המרפה, לא יהפוך אותו לחלק מנהגי חייו. זאת ועוד, כבר הייתי עד למצבים שאנשים העדיפו לעבור ניתוח על רפואה משלימה, רק כי הניתוח נעשה ללא תשלום בקופת החולים שלהם.

מיותר לציין לא לכולם יש אותה הגישה.  הרבה מבין לקוחותיי נוהגים לבוא לעיסוי באופן סדיר כדי להישאר בכושר ובריאים. למרבה הצער, ישנם עדיין אנשים שמחכים עד הרגע האחרון עד שנעזרים בטיפול שלי.  חלק מתרצים את העניין בחוסר זמן, ואחרים בקשיים כלכליים ובטעות מחשיבים את הטיפול כיקר מדי.

אני עדיין תוהה לעתים קרובות, שעיסוי מקצועי נחשב לפינוק ולא כאורח חיים.  דעתך בנדון חשובה לי.

הזמן עכשיו טיפול