עיסוי נשים הרות

עיסוי ייעודי לנשים הרות מהווה טרפיה נהדרת במהלך ההיריון. הוא מתבצע החל מהשבוע ה- 14 ועד סוף ההיריון, כאשר התקדמותו תקינה.

העיסוי לנשים בהריון משחרר שרירים תפוסים, מקל על כאבים בצוואר בגב התחתון ובאגן, משחרר את הלחץ במפרקים  ועוזר לגוף לנקז רעלים ולהזרים דם לגוף ולשרירים. כמו כן הוא גם משפר החזר  דם ורידי ובכך מפחית בצקות ברגליים.

העיסוי עובד גם במישור הנפשי, ועוזר בהפגת מתחים ושחרור ממחשבות מטרידות. הוא מרגיע את המערכת העצבית, מסייע לאיזון ההורמונאלי ותורם לחיבור האישה אל גופה תוך קבלת השינויים המתחוללים בו. מחקרים מראים שעיסוי בזמן הריון יכול להפחית מתח לקראת הלידה, להפחית סימפטומים של דיכאון, ולשפר את הלידה עצמה ואת בריאות הרך הנולד. באחד המחקרים שנערכו בארה"ב, נלמד כי רמות ההורמונים שקשורים לרגיעה עלו ואילו רמות ההורמונים שקשורים למתח ירדו ובכך השפיעו לטובה על מצב הרוח של האישה ועל בריאות הלב, והובילו גם לפחות סיבוכים במהלך הלידה ומשפיע לטובה על מצב הרוח של היולדת.

אופן הטיפול

בסוג זה של עיסוי המטפל מודע למצבה העדין והמיוחד של האישה הנושאת בחובה עובר. המטפל מכיר את  האזורים הרגישים המצריכים התייחסות מיוחדת וטיפול בלחץ מתון ואת הנקודות העלולות לזרז לידה. הוא ימנע מללחוץ בנקודות אלו במהלך העיסוי.  במקרים מסוימים, כאשר יש איחור בלידה , המטפל  ישתמש בידע זה בכדי לעזור בזירוז הלידה.

העיסוי יתבצע בהתאם לנוחות המטופלת, כאשר בשלבים המתקדמים של ההיריון הוא יהיה בדרך כלל על הצד  ועל הגב. חשוב שלא יהיה שום לחץ על הבטן ושהיא תהיה יציבה תוך כדי שימוש בכריות לנוחות מרבית של המטופלת.

המטפל יכול  לשלב טכניקות עיסוי שונות ותרגילי נשימה תוך כדי התחשבות במצבה העדין של האישה וצרכיה.

ניתן לבצע את הטיפול תוך כדי הדרכה זוגית על מנת לתת לבן זוג את האפשרות ללמוד איך להקל על האישה ההרה במהלך ההיריון.

העיסוי לנשים הרות חייב להיעשות על ידי מטפל מוסמך לעיסוי נשים הרות, היודע לשמור על בטיחות האם והעובר בהתחשב במצב העדין בו שרויה האישה בזמן ההיריון.

הזמן עכשיו טיפול