מהו עיסוי רקמות עמוק

עיסוי רקמות עמוק הוא טיפולי. הוא מיועד לבצע באופן ממוקד ומדויק שחרור והפעלה של רקמות עמוקות, טיפול בגידים ובשרירים, הגדלת טווח תנועה ושיקום רקמות לאחר פציעות, טיפול בפתולוגיות שלד שריר ורכישת דפוסי יציבה נכונים.

שיטה זו יעילה לטיפול בכאבים כרוניים ואקוטיים המאפיינים כאבי גב, כאבי צוואר, כתפיים, רגליים וכן לטיפול בבעיות עמוד השדרה.

היסטוריה

בין הדמויות פורצות הדרך אשר הניחו את המסד לתורת עיסוי הרקמות עמוק הם:

הפסיכו-אנליסט האוסטרי-אמריקאי ד"ר וילהלם רייך  1897-1957 היה הראשון מבין מפתחי שיטת הטיפול המוכרת כיום בשם "עיסוי רקמות עמוק" אשר הניח את היסודות לתפיסה המערבית המודרנית של שיטה זו
ד"ר רייך פיתח תפיסה טיפולית פורצת דרך המבוססת על עיסוי רקמות ממוקד המשולב בנשימה מונחת המעודדת הרפיה של הרקמות הנוקשות ומשיגה בעקבות זאת שחרור פיזי  ואף שחרור רגשי של הרבדים העצורים.

הפיזיותרפיסטית הקנדית ד"ר פימר -ד"ר פימר תרז השתמשה בהצלחה רבה בטכניקות מקוריות לעיסוי רקמות עמוק אשר פיתחה במטרה לטפל במגבלת תנועה חמורה אשר תקפה אותה. בשנת 1949 ד"ר פימר תרז הפעילה לראשונה קליניקה ייעודית לעיסוי רקמות עמוק, מאז התפשטה שיטת טיפול זאת ואף ותפסה את מקומה ככלי טיפולי בסיסי בתהליכי שיקום, טיפול בבעיות שרירים, מפרקים וכאב.

אופן הטיפול

העיסוי מתבצע על מיטת טיפולים כאשר המעסה נעזר בשמני עיסוי. המעסה חודר לעומק הרקמה, על ידי אצבעותיו ולוחץ תוך כדי סיבוב איטי להדמיית פעילות הרקמה. העיסוי מתנהל בקצב איטי ובלחץ עמוק.
כיוון העיסוי הוא לאורך ולרוחב סיבי השרירים , הגידים והרצועות. לעיתים הלחץ הוא נקודתי ולעיתים הוא מתבצע הלוך ושוב כמו בצורת גיהוץ.

בנוסף, נעשה שימוש בטכניקות להגדלת טווחי תנועה במפרקים לפעמים, תוך השתתפות המטופל בטיפול: המטופל מונחה לבצע תנועה ספציפית בזמן שהמטפל מעסה רקמות מסוימות.
מכיוון שהעיסוי מטפל בבעיות, תמיד תהיה מידה מסוימת של כאב או אי נוחות, במהלכו. הכאב אמור להיות נסבל, כזה שלא גורם למטופל להתכווץ. בסולם כאב הנע בין 1 ל – 10 רמת הכאב הנדרשת היא 8 –7. בכל מקרה, המטפל מתקשר עם המטופל במהלך הטיפול לגבי דרגת הכאב.

למי מתאים העיסוי העמוק?

שיטת עיסוי זו יעילה לספורטאים אשר חושפים את השרירים למאמצים קיצוניים ולכן זקוקים לנטרול מידי של השפעות מתח וכאב בשרירים. כמו כן השיטה יעילה  לכל  אלה הסובלים מ: מתח שרירי,
כאב גב כרוני, כאבי צוואר, פריצות דיסק, עקמת, נוקשות והגבלה בתנועה, כאבים לאחר תאונות, כאבים על רקע יציבה לא נכונה, כאבים ארטירטיים, פיברומיאלגיה, כאבי ראש, ועוד.

הזמן עכשיו טיפול